Pakendiringlus: ära viska pakendeid lõkkesse

Lähenevatel jaanipühadel võib tekkida kiusatus visata lõkkesse ka pidusöögist ülejäänud pakendid ja jäätmed. Jäätmete põletamine lõkkes saastab keskkonda ja on ohtlik inimeste tervisele.

Pakendiringluse keskkonnajuhi Kadri Kaarna sõnul on sage olukord, kus jaanilõkke põletusmaterjaliks kogutakse ka pakendeid, prügi ja vanarehve.

"Kuigi jäätmed võivad olla head soojuskandjad ja põleda ilusa leegiga, siis tegelikult tehakse neid põletades palju kahju. Selle tagajärjel katate koduaia mürgiste ainetega. Suitsuga õhku paiskuvad mittetäieliku põlemise tahked jäätmed sadenevad peagi meie muldadesse ja põhjavette. Aga vaevalt keegi meist soovib, et lapsed sööksid kantserogeensete dioksiinidega saastunud maasikaid," juhtis Kaarna tähelepanu olukorra tõsidusele. Kaarna lisab õige ja keskkonnasõbralik käitumine on suunata pakendid sorteerimisse. "Inimeste tervise ja keskkonna huvides ei ole lõke kohe kindlasti õige koht pakenditest vabanemiseks," juhendas Pakendiringluse keskkonnajuht keskkonnasäästlikult toimima. Kõik sorteerimisest ülejääv tuleb viia segaolmejäätmete konteinerisse.

Äärmisel juhul tohib kodustes lõketes põletada vaid puhast puitu ning kiletamata pappi ja paberit. Ent ka nende pakendite puhul tuleks samuti arvestada taaskasutamise reeglitega, kuna neid on võimalik taaskasutada.

Arvutused näitavad, et paberi ja papi sorteerimine vähendab paberitootmise õhusaastet 75%.

Pakenditest vabanemiseks tuleb kasutada selleks ettenähtud konteinereid.

Paberi ja papi jaoks on vastava märgistusega konteinerid ning pakendite nagu kartong, metall, plast ja klaas on oma konteinerid.

Pandipakendi pudelid tuleb viia joogitaara tagastuspunkti. Vanu rehve saab ära anda kodukoha lähimas jäätmejaamas. Pakendikonteinerite või jäätmejaama aadressi leiab kohaliku omavalitsuse või pakendiorganisatsiooni kodulehelt.

Veebilehelt www.lõke.ee leiab infot prügi põletamise ohtlikkusest ning loodussõbralikust jäätmekäitlusest.

Eesti Pakendiringlus on riigi suurim taaskasutusorganisatsioon, mis kogub pakendeid kõigis kohalikes omavalitsustes kokku 1384 kogumiskohas. Kogutud jäätmed järelsorteeritakse Maardus asuvas sorteerimistehases ning sealsamas toodetakse pakenditest tooraine uute toodete valmistamiseks. Osa toormest kasutatakse ära Eestis, ent kõigi jäätmete taaskasutamise võimekust siin paraku ei ole, mistõttu läheb osa pakenditest ümbertöötluseks välismaale.

Kadri Kaarna

MTÜ Eesti Pakendiringlus