„Kasutatud auto osta targalt!“

Tarbijakaitseamet, maanteeamet ning maksu- ja tolliamet korraldavad 28. oktoobrist 30. novembrini laiaulatusliku teavituskampaania „Kasutatud auto osta targalt!", mille eesmärk on anda autoostjatele praktilist nõu kasutatud autode ostmisel.

Nii tarbijakaitseametisse laekuvad kaebused kui kolme ameti kontrollialane koostöö on näidanud, et kasutatud autode valdkonnas on tarbijate teadlikkus madal ning tarbijate eksitamine auto andmete ja tegeliku müüja osas paraku üsna levinud.

Maanteeameti sõnul mõjutab auto tehniline seisukord otseselt liiklusohutust. Kuigi avarii teinud sõiduki soetamises pole midagi halba, peab ostja sellest teadlik olema. Maanteeamet teeb kõik selleks, et vähemalt Eesti registris olnud sõidukite tehnilisi andmeid ja ajalugu saaks ühtsest allikast kontrollida.

Maksu-ja tolliameti huviorbiidis on jätkuvalt käibe varjamine ja varifirmade kasutamine maksupettuste eesmärgil, lisaks sellele fiktiivsed komisjonimüügid, soetusdokumentide võltsimine ja ümbrikupalgad. Ettevõtjatel on õigus oodata riigi poolt ka seda, et oleks tagatud õiglane konkurents ja maksude mittetasumine ei oleks konkurentsieelis.

Kolme ameti soov on anda inimestele head nõu, kuidas kontrollida enne auto ostu auto ajalugu, tehnilist korrasolekut ja auto tegelikku läbisõitu, aga ka seda, kes on auto tegelik müüja. Samuti soovime juhtida tarbijate tähelepanu võimalikele probleemidele ja suurendada nii ostjate kui ettevõtjate teadlikkust oma õigustest ja kohustustest.

Kuna kasutatud autode ostmine ja müümine puudutab ka kohaliku omavalitsuse elanikke, siis palume Teid võimalusel kasutatud autode teemalist infot levitada, näiteks Teie omavalitsuse veebilehel.

Selleks lisame käesolevale kirjale veebibännerid, mida saate võimalusel oma kodulehel kasutada. Palume bänneri lisamisel linkida see meie kampaania-teemalisele veebilehele www.ostatargalt.ee. Juhul kui soovite mõnes teises mõõdus bännerit, siis palun võtke ühendust Anne-Ly Rappuga
anne-ly.rappu@tarbijakaitseamet.ee.

Samuti oleme valmis saanud neli õpetlikku Youtube`i videoklippi:

1.       „Kasutatud auto ostmine" eesti ja vene keeles;

2.       „Kuidas kontrollida kasutatud autot?" eesti ja venekeeles;

3.       „Auto tausta kontroll" eesti ja vene keeles;

4.       „Kuidas ostja autosse armuma panna?" eesti javene keeles.

Lisaks sellele jagame regulaarselt kasulikke nõuandeid ka tarbijakaitseameti Facebook`i lehel, mis on kättesaadav aadressil www.facebook.com/tarbijakaitseamet.

Küsimuste või probleemide korral palume võtta ühendust Epp Joalaga epp.joala@tarbijakaitseamet.ee.

Meeldivale koostööle lootma jäädes,

Epp Joala

Tarbijakaitseamet

Tarbijapoliitika ja avalike suhete osakonna spetsialist