14.02.14
11.07.14

Põltsamaa linn osaleb Eesti- Läti piiriülese koostöö programmi projektis


20. detsembril 2012 sai heakskiidu Eesti- Läti piiriülese koostöö programmi projekt „Development of water tourism as nature and active tourism component in Latvia and Estonia", lühinimega „RIVERWAYS".


Nii Eestis kui Lätis on veeturism oluline osa aktiivsest ja loodusturismist, samas pole selle potentsiaal piisavalt rakendatud – kaasatud jõgede, järvede arv ja rannikuala suurus on piiratud. Samuti on veeturismiteenuste/ -toodete loomisel keskendutud peamiselt kodumaisele turismiturule, kuid palju oleks pakkuda ka välisturistidele. Arendamaks uusi tooteid/ teenuseid, hõlmamaks teenusepakkumisse uusi veekogusid, aga samas vältimaks negatiivset mõju loodusele, peab eelnevalt investeerima vajaliku infrastruktuuri loomisesse.

 

Projekti sihtgrupid on järgmised:

1) erilise reisikogemuse, preemia- ja/ või motivatsioonireiside/ -pakettide koostajad/ pakkujad;
2) kalastajad;
3) meelelahutusmatkajad veekogudel;
4) 1-5-päevaste veematkade harrastajad (pered lastega, seiklusteotsijad jne).


Projekti üldine eesmärk on parandada jätkusuutliku veeturismi arendamise tingimusi ning suurendada veeturismi konkurentsivõimet Programmi piirkonnas.


Projekti spetsiifilised eesmärgid on järgmised:

1) Laevatamiseks sobilike jõgede „ellu äratamine" turismile, sh jõesängi ja kallaste puhastamine, puhkekohtade ja randumispaikade rajamine;
2) Selliste veeturismiga seotud ressursside täiustamine, mis on abiks edasiste turismitoodete/teenuste arendamisel;
3) Ühiste ja uute veeturismitoodete arendamine (erinevad paketid) erinevate sihtgruppide jaoks Eestis, Lätis, Leedus, Venemaal, Saksamaal ja Soomes;
4) Veeturismi kui aktiivse turismi olulise komponendi tutvustamine ja edendamine nii Eesti kui Läti siseturul, kui ka neljal sihtturul – Leedus, Venemaal, Soomes ja Saksamaal, saavutamaks suuremat hulka turistide külastusi programmi piirkonnas.


ERDF finantseering 1 800 000.00 €, partnerite omafinantseering (17%) 368 674,70 €. Kokku on projekti maksumus 2 168 674 €, sellest 900 000.00 € on planeeritud Eesti poolseteks tegevusteks.


Projekti kestvus: 24 kuud, algusega jaanuar  2013.


Projekti juhtpartner: Kurzeme Planning Region. Kokku on projektis 39 partnerit.Läti partnerid: Vidzeme Planning Region, Ape Local Municipality, Burtnieki Local Municipality, Mazsalaca Local Municipality, Strenci Local Municipality, Valka Local Municipality, Riga Planning Region, Aloja Local Municipality, Carnikava Local Municipality, Ikskile Local Municipality, Inčukalns Local Municipality, Jurmala City Council, Kekava Local Municipality, Ogre Local Municipality, Ropa˛i Local Municipality, Salacgriva Local Municipality, Salaspils Local Municipality, Sigulda Local Municipality, Grobina Local Municipality, Kuldiga Local Municipality, Liepāja City council, Nica Local Municipality,Pavilosta Local Municipality, Priekule Local Municipality, Roja Local Municipality, Saldus Local Municipality, Skrunda Local Municipality, Ventspils Local Municipality, Aizpute Local Municipality.


Eesti partnerid: Valgamaa Arenguagentuur (Eestipoolne koordinaator), Läänemaa Arenduskeskus, SA Lõuna-Eesti Turism, SA Emajõe Jõeriik, SA Põlvamaa Arenduskeskus, SA Võrumaa Arenguagentuur, Viljandimaa Omavalitsuste Liit, Põltsamaa Linnavalitsus. Põltsamaa linna koostööpartnerid on Põltsamaa ja Pajusi vald.


Eesti partneritest on Põltsamaa linn projektis kõige väiksema mahuga osapool.


Põltsamaa piirkonna tegevusteks on 40 954.50 € (sh omaosalus 6962.26 €). Projekti käigus rajatakse puhkekoht Põltsamaa linna, paigaldatakse 3 ujuvsilda (2 neist Põltsamaa valda), 2 katuslauda (Põltsamaa valda), teadetetahvel ja infoviidad Põltsamaa linna, Põltsamaa ja Pajusi valda).

 

Toimetaja: TIIA VAHTER