11.05.17

Toidu müüjad ja toitlustajad peavad teadma, kuidas laadal toitu ohutult valmistada ja müüa.

Enne kui avalikule üritusele toitu müüma või valmistama minna, tuleb Veterinaar- ja Toiduametile (VTA) esitada majandustegevusteade. Elektrooniliselt on võimalik teadet täita Eesti teabevärava eesti.ee või Maaeluministeeriumi kliendiportaali kaudu.

Teisaldatava kauplemiskoha ehk ühest kohast teise viidava käitlemiskoha või seadme puhul peab taotlusele märkima tegutsemise alguse kuupäeva. VTA-d tuleb informeerida eraldi igast käitlemiskohast või seadmest. Näiteks kui kasutusel on kokku kolm müügiletti, siis tuleb informeerida igast müügiletist eraldi. Teisaldatava ettevõtte majandustegevusteate esitamisega on teavitamise kohustus täidetud ning pärast seda ei pea enam Veterinaar- ja Toiduametit igast üritusest, kuhu minna kavatsetakse, informeerima. Teisaldatavate kauplemiskohtade puhul on kohustus teavitada VTA-d ka tegevuse lõpetamisest.

Ajutise jaemüügi- või toitlustusettevõtte, see tähendab mitte üle kolme kuu ühel müügialal toitlustamise või jaemüügiga tegeleva ettevõtte või eraisiku puhul märgitakse teatele tegevuse alustamise ning lõpetamise kuupäevad.

Kui laadal soovitakse müüa oma kodus valmistatud toitu, tuleb lisaks eelnevale esitada Veterinaar- ja Toiduametile veel üks majandustegevusteade eraelamus toidu käitlemise kohta.

Kui VTA ametnik avastab laadal loata tegevuse, palutakse tegevus lõpetada ja laadalt lahkuda.

Majandustegevusteadet ei pea esitama juhul, kui toitu pakub eraisik ühe korra näiteks mõnel heategevusüritusel, kogukonda, kooli või lasteaiaperet ühendaval laadal. Teisisõnu sel juhul, kui ürituse eesmärgiks pole eeskätt tulu saamine, vaid kogukonna ühteliitmine.

 

MIDA SILMAS PIDADA, KUI LÄHED LAADALE ISETEHTUD ALKOHOLIGA KAUPLEMA
 
Kui valmistad ise müügiks õlut, veini või mõnda muud kääritatud jooki ja soovid neid turustada, eeldame, et oled registreerinud oma ettevõtte äriregistris ja üldjuhul ka käibemaksukohuslaseks.

Sisse tuleb seada tegevusluba omav aktsiisiladu ja hakata maksma aktsiisi. Alkohol maksustatakse siis, kui see on tarbimiseks aktsiisilaost välja toimetatud. Aktsiisilao sisseseadmiseks peab esitama Maksu- ja Tolliametile (MTA) aktsiisilao tegevusloa taotluse. Aktsiisiladu ei pea olema spetsiaalne laoruum, selleks võib olla ka näiteks oma kelder, garaaž või tuba, mis peab olema lukustatav ning kuhu jõudmiseks ei tuleks minna läbi eluruumide. Aktsiisilao tegevusloa taotluse juurde tuleb lisada äriplaan, selgitused tootmisprotsessi ja muu sarnase kohta. Täpsemad juhised leiab MTA kodulehelt. Kõik vajalikud dokumendid saab esitada e-maksuameti kaudu.
 
Kui tootmine toimub oma kodus, tuleb lisaks eelnevale esitada ka Veterinaar- ja Toiduametile majandustegevusteade eraelamus toidu käitlemise kohta. Kõige lihtsam on seda teha näiteks läbi Maaeluministeeriumi kliendiportaali.

Enne seda tuleb joogi valmistamiseks koostada enesekontrolliplaan, kus on kirjeldatud näiteks õlle või siidri valmistamiseks kasutatavate ruumide asetus, sisseseade paigutus, ventilatsiooni tagamise viisid, joogivee saamise allikas jms. Samuti tuleb määrata õllele säilivusaeg.

Kui plaan on oma toodangut müüa avalikel üritustel, siis lisaks tuleb enne laadale minekut esitada VTA-le sarnaselt toidu müügile majandustegevusteade ajutises või teisaldatavas kohas toimuva jaemüügi kohta. Jällegi on seda kõige lihtsam teha näiteks Maaeluministeeriumi kliendiportaali kaudu. 

Kui plaanis on jooki müüa lahtiselt näiteks vaadist, siis peab müügikohas olema nähtaval kohal joogi nimetus, info allergeenide kohta, ettevõtte nimi ja alla 10% alkoholisisaldusega õlle puhul "parim enne" tähtaeg.

Kui MTA-lt on saadud aktsiisilao tegevusluba ning VTA-le esitatud majandustegevusteade, tuleb omavalmistatud alkohoolne jook registreerida riiklikus alkoholiregistris.
 
Kõik nõuded leiad siit.

Kui VTA ametnik avastab laadal loata tegevuse, palutakse tegevus lõpetada ja laadalt lahkuda.

Meeleolukaid ja päikeselisi laadapäevi!

EASi väikeettevõtja arenguprogramm

EAS koostöös Marketingi Instituudiga kutsub taas väikeettevõtete juhte ning omanikke osalema väikeettevõtja arenguprogrammis. Uued grupid alustavad veebruaris ning koolitused toimuvad nii Tallinnas kui ka Tartus. Kandideerimisavalduse esitamise viimane tähtaeg on 23. jaanuar 2017.

Esimesel hooajal osales programmis ligi 70 ettevõtet ja enim hinnati tippkompetentsiga koolitajaid ning uusi ja praktilisi teadmisi, mis osalejate endi ettevõtete põhjal ka läbi arutati.

Tänu EASi ja Euroopa Regionaalarengu Fondi toetusele on programmi hind 8 päeva eest osaleja kohta vaid 180€ (sisaldab käibemaksu).

 

Programmis osalemine annab:
* kaasaegsed tööriistad ja teadmised strateegilisest planeerimisest, turundusest, toote- ja teenusearendusest ning ekspordist
* tugeva kontaktivõrgustiku
* suunised ekspordivõimekuse kasvatamiseks
Tänu nendele on võimalik ettevõttel kiiremini ning efektiivsemalt areneda ja rahvusvaheliselt kasvada.

Registreeri kohe ning saa osa Eesti tippkoolitajate parimatest teadmistest ja kogemustest, et kasutada neid oma ettevõtte lisaväärtuse tõstmiseks! Kandideerimistähtaeg on 23. jaanuar 2017.

Vaata lisainfot ning täida avaldus siin!